datum

Nohavica versus krvavé horory a Nosferatu! Vyhraje Norbert Lichý jako šílený řezník nebo získají krvavé Ocelové srdce jeho kolegové z Národního divadla moravskoslezského?
Čtvrtek, 28 Červen 2012 15:16

Už zítra se bude v Třinci v rámci Noci plné hvězd rozhodovat o nejlepším krátkometrážním hororu na české nezávislé scéně. V okamžicích, kdy bude hlavní scénu okupovat Jarek Nohavica a jeho hosté, tak se v nedalekém Hororovém stanu roztočí kola druhého ročníku festivalu Noc hororu, který vyvrcholí soutěží o Ocelové srdce, tedy Nejhlubší zářez k aortě českého hororu 2012.

Dvoudenní program, který pokaždé, v pátek i sobotu, začne úderem 20. hodiny, nabídne stylovou zábavu a přehled o nejvýznamnějších hororových tvůrcích světové scény. „Do Karlových Varů míří nejnovější film italského krále hororu Daria Argenta Dracula 3D a v Třinci budeme začínat poctou žánru, který Argento pomáhal vytvořit. Jmenuje se giallo a charakterizují jej obzvláště krvavé a vynalézavé vraždy, psychopatičtí vrazi a hlavně výsostně stylizovaná kamera a nervy drásající hudba," uvedl prezident Noci hororu, filmový kritik Martin Jiroušek. V Dalších programech připomene Noc hororu to nejlepší z tradice evropské hororové produkce, zejména z období zlatého věku kanibalských a zombie hororu 70. a 80. let. Velký prostor dostane rovněž jeden z nejstarších a také nejlepších hororů v dějinách kinematografie Upír Nosferatu z roku 1921, od jehož premiéry letos uplynulo neuvěřitelných 90. let. „Publikum v Třinci se může jako první seznámit s nově objevenými fakty o natáčení Nosferata na Slovensku, kam v roce 1921 přijel německý filmový štáb, aby na Oravě natočil ty nejděsivější přírodní scenérie. Fakta o natáčení byla záměrně zamlčována komunistickým režimem a dodnes nebylo uspokojivě zjištěno, které scény na Slovensku vlastně vznikly a kde všude se štáb pohyboval. Tento pořad o Upírovi Nosferatu na Oravě v Třinci bude předpremiérou velké přednášky na podzim v prostorách samotného Oravského hradu, kde budou některá fakta uveřejněna vůbec poprvé" láká na program Noci hororu Martin Jiroušek.

ocelove-srdceNoc hororu vyvrcholí soutěží o symbolickou cenu Ocelové srdce. Soutěžní snímky se budou promítat v noci na hlavní scéně, v zápětí poté, co skončí program s Jarkem Nohavicou a jeho hosty.

Stylová „velmi odporná porota" složená z ostřílených znalců hororového žánru Big Boss, Izzi, Svastyk a Nekromantik dostala na paškál hned osm kandidátů. Zvítězí ten, kdo má v oblibě smrt rozčtvrcením, nebo snad ten, kdo si libuje při provrtání hlavy? Nabídka je pestrá a zaručuje napínavý boj. Nechybí v ní skvělé tvůrčí počiny jako třeba produkce Karvinského studia Horrorwatch – Šest prstů v zeleném, premiérová novinka Neusínej 2 s dvojicí herců z Národního divadla moravskoslezského Miroslavem Ratajem a Františkem Strnadem nebo film Třídilové s Norbertem Lichým v roli psychopatického řezníka. Vyhlášení cen bude v sobotu na hlavní scéně po koncertu Horkýže slíže. Divácká cena bude vyhlášena o několik hodin poté v Hororovém stanu. „Pokud chcete vidět nejobsáhlejší přehlídku české nezávislé hororové scény a zároveň poctu světové klasice, neváhejte, Noc hororu je pouze jednou v roce," dodává Martin Jiroušek.

 
„Krvavé scény by měly být vizuálním kořením filmu.“
Pondělí, 18 Červen 2012 10:56

neusinej2Tak míní Roman Vojkůvka alias Gangrena, který se festivalu Noc hororu účastní už podruhé. Na loňském ročníku se v soutěži na velmi pěkném druhém místě umístil jeho kraťas Neusínej (přestihla jej pouze Seance Robina Kašpaříka). Mimo soutěž by promítán jeho druhý celovečerní krvák Total Detox s herci Národního divadla moravskoslezského Miroslavem Ratajem a Františkem Strnadem. Letos Vojkůvka vrací úder a do soutěže přispěl horkou novinkou Neusínej 2. Opět se stejným tvůrčím týmem Rataj a Strnad, které nechal pořádně vymáchat ve vaně plné krve. O tom a vůbec celkově o tvorbě a názorech tvůrce, který se hororu věnuje skutečně soustavně a intenzivně (nedávno mu vyšla knižní prvotina Řezničina, se dočtete v následujících řádcích). Komu to nestačí, neměl by vynechat Noc hororu, kde se Vojkůvkovy filmy pokusí otřást s diváckými nervy nejen ostřílených rockerů.

Ahoj Romane, stává se ti často, že neusneš? Při čem?

Usnu u všeho. Jednu dobu jsem pravidelně usínal u Pěsti plné hněvu s Brucem Lee. Viděl jsem ji asi na desetkrát.

Tvoje novinka Neusínej 2 vznikla v rekordně krátké době, ale protáhla se postprodukce. Práce ve studiu byla mnohem náročnější než během samotného natáčení?

Práce ve studiu na gauči v obýváku je vždycky složitější. Taky jsem souběžně dělal na Total Detoxu a pak jsem měl nějakou práci na střechách a podobně. Potřeboval jsem motivaci a tou byl až termín festivalu Noc hororu. Jinak bych na tom ještě asi pár měsíců dělal.

Neusínej 2 je reakcí na nedostatky v prvním díle?

N2 není reakcí na nic. Je to dvojka, která nemá s jedničkou nic společného, mimo mě. Měl jsem několik dobrých herců, jeden den na natáčení, tak jsem vymyslel příběh odehrávající se v jednom bytě a natočil ho. Udělat dvojku svého prvního filmu mi přišlo jako dobrý nápad. Snad je na obou filmech vidět, že jsem v natáčení filmů udělal nějaký ten krok kupředu.

Na české amatérské scéně jsi výjimka, už třeba jenom tím, že ti nestačí amatérští herci, ale oslovil si profíky. Konkrétně z prestižního ansámblu Národního divadla moravskoslezského Miroslava Rataje a Františka Strnada. Nebo oni oslovili Tebe? Pozval si je na konkurs a ten vyhráli, nebo čím Tě přesvědčili, že právě oni jsou těmi ideálními představiteli filmových – hororových zabijáků?

Oslovil jsem já je. Šlo o role v Total Detoxu, Neusínej 2 je jen něco jako vedlejší produkt celovečerního filmu. Natočeno s většinou herců z Detoxu a ve stejných kulisách . Jen jsme využili pokoje, ve kterých se předtím netočilo vůbec, nebo jen minimálně. Na nějaké vymoženosti jako konkurzy, já nemám prostředky. Franta a Mirek jsou výborní herci, takže jsou ideální pro jakékoliv role. Pro zabijáky obzvlášť. A díky jejich profesionalitě a talentu vzniklo Neusínej 2 za pouhých 5 hodin.

Romane, jak si přišel na ten motiv z Neusínej (už si mu věnoval dva své filmy Neusínej a Neusínej 2), že je možno zhmotnit něco, co se nám pouze zdálo?

Tenhle motiv byl už ve spoustě filmů před Neusínej, takže jsem si ho nejspíš půjčil.

Nejsi taky tak trochu oběť fenoménu Neusínej? Jak dlouho si snil o tom, že budeš točit filmy, dokonce celovečerní a co bylo tím rozhodujícím momentem, že si do toho vůbec šel?

Sním o tom pořád, zatím dělám jen krváky na koleně za svoje vlastní peníze.

Neusínej 2 je svým dějem hodně minimalistický snímek. Svět jeho postav se odehrává mezi ložnicí a koupelnou. Určitě to bylo dáno prostorem pro natáčení, ale není to tak trochu i nějaký skrytý význam: v ložnici se rodíme (i sny se tam rodí) a v koupelně umíráme, nebo je trochu podobná tomu prostředí, až s někdy ocitneme bez našeho vědomí na pitevním stole. Všechno se nakonec spláchne někam do odpadu a život jde dál.

Měl jsem 4 herce a byt, původní záměr byl natočit za pár hodin krátký film s tím, co mám k dispozici. Pokud v něm divák cítí, hledá, nebo najde skrytý význam, tak tam určitě je. Každý si může najít ve filmech to, co sám chce, to je na tom to nejlepší.

Píšeš hororové povídky, vyšla Ti také kniha, co je pro Tebe lákavější, točit nebo psát? Jak se díváš na současnou hororovou scénu? Máš něco, co bychom měli rozhodně vidět a neusneme u toho?

Psaní a natáčení spolu souvisí. Protože dělám autorské filmy, píšu si sám i scénáře. Obojí mě baví a na obojím prodělávám. Jakou hororovou scénu myslíš? Světovou? Ta je podle mě v rozkvětu. Mám pocit, že horrory dělají všude na světě, kromě nás. Ne, že by se producenti až tak moc báli do tohohle žánru jít, ale vyděsí je každá kapka krve navíc, vlastně cokoliv, co jen trochu zavání žánrovou zábavou. Škoda, že v tomhle naši filmaři nedohlédnou dál, než k naší hranici. Nedochází jim, že za ní je svět, který dokáže horory s exotických zemí (a naše země je v tomto ohledu exotem), přijmout s otevřenou náručí a řekl bych, že i peněženkou.

Nakolik jsou tvé snímky ovlivněny životní zkušeností? Postavy, o kterých točíš, reálně existovaly? Nebo jsi takový fantasta?

Chlap, co se opil a šel s holkou do bytu, existoval. Ostatní jsem si vymyslel.

Jak dalece si necháváš záležet na krvavých scénách? Můžeš přiblížit, jak probíhalo natáčení krvavých scén v Neusínej 2? Co Franta a Mirek, když si je celé oflákal tím potravinovým sirupem?

Krvavé scény by měly být vizuálním kořením filmu. V Neusínej 2, v rámci tradice, by mělo být krve nadprůměrně, tak jsem se snažil, aby to tak bylo. S Mirkem, Frantou a vůbec se všema, se spolupracovalo výborně. V krvavých scénách si očividně libovali a Franta byl celý od krve rovnou dvakrát. Vlastně to bylo proto, že jsem zapomněl něco natočit, ale nevadilo mu to. Aspoň si nestěžoval.

Díky distribuci a fandovské základně Tvé filmy znají i diváci v zahraničí, setkal si se s nějakou zajímavou reakcí nebo ohlasem publika?

Pár týdnů poté, co vyšlo DVD Někdo tam dole mě má rád s anglickými titulky, se objevily verze španělské, ruské, tam je dokonce i jednohlasý dabing, srbské a kdoví jaké ještě. Objevil jsem i jednodenní festival v Mexiku, kde se můj film promítal. Nejenže se nezeptali, ale dokonce mě ani nepozvali. Pendejos!

Máš nějaké heslo nebo radu pro hororové tvůrce? Takovou lekci pro začátečníky, co si myslí, že by mohli třeba uspět i na Noci hororu?

Mám pocit, že tady převažují filmy, které mají blíž ke komedii, než k horroru. Podle mě je lepší točit vážné věci a trochu toho humoru tam přihodit. Ale to je samozřejmě jen můj osobní názor. Jinak samozřejmě hlavně točit, protože jinak se filmařina naučit nedá.

Díky za rozhovor.

  • Ptal se Martin Jiroušek, prezident festivalu Noc hororu
  • Kraťas Neusínej 2 poběží na Noci hororu v hlavní soutěži na noční scéně z pátku na sobotu po 1 hodině v noci s dalšími soutěžními snímky.
 
Noc hororu 2. Noc, která volá Neusínej!!
Pondělí, 11 Červen 2012 11:22

Druhý ročník přehlídky nezávislých krátkometrážních filmů v Třinci

Nominované tituly:

Soutěž a pocta Nosferatu

Horor, krev, napětí i sex, ale především dobrá zábava čeká na příznivce nezávislé filmové scény během Noci hororu v Třinci. Soutěžní přehlídka krátkometrážních snímků se opět uskuteční jako součást proslulého hudebního festivalu Noc plná hvězd. Hororový stan kromě soutěžních filmů nabídne poctu klasickému hororu Upír Nosferatu, od jehož premiéry letos uplynulo neuvěřitelných 90 let. Legendární němý film z roku 1921 se přitom natáčel z části na Slovensku a získal si nespočet žánrových imitací a poct. Teprve nedávno bylo ale zjištěno, jak dramatické natáčení bylo na Slovensku realizováno. Filmové přednášky zahrnou aktuální dění na světové hororové scéně, ale také poctu 70. létům, odkud čerpá inspiraci mimo jiné řada současných tvůrců, včetně soutěžních snímků Noci hororu.

Světová premiéra: Neusínej v Třinci??

V soutěži se utká velmi rozmanitá nabídka nejlepších současných, nedávno natočených filmů, včetně luxusní premiéry. Žhavou premiéru si na festivalu v půlnočních hodinách odbude nejnovější snímek „kopřivnického Tarantina" Romana Vojkůvky Neusínej 2. Na prvním ročníku „velmi odporná porota" Svastyk, Izzi a Big Boss přiřkla Vojkůvkově prvnímu snímku krváku Neusínej velmi pěkné druhé místo. Jak dalece se podaří mistrovi české nezávislé scény vyděsit velmi otrlé porotce? Kam až dojde jeho řezničina v reuploadu Neusínej 2? Uspějí jeho profesionální herci z Národního divadla moravskoslezského (Franta Strnad a Miroslav Rataj) a originální smysl pro děsuplné napětí? To vše si poprvé na světě vychutnají právě diváci Noci hororu! Vojkůvkům celovečerní majstrštyk Total Detox (pocta žánrové odnoži hororu – giallu ze 70. let) byl loni diváckým hitem mimo soutěž při projekci v hororovém stanu.

Psychopati z Karviné

Hororové studio z Karviné nebo-li Horrorwatch Lukáše Bulavy a jeho přátel se postaralo o fenomenální začátek letošní české nezávislé hororové sezóny. Jejich téměř celovečerní opus Šest prstů v zeleném pojednává o šíleném vrahovi, který krutě zabíjí podle hudebního CD Fantomas. Zohaveným mrtvolám ucpává ústa plakáty na hororovou klasiku. Film natočený s velkou dávkou nefalšované fandovské chuti a touhy děsit, se odehrává v Karviné a kromě šokujících scén, atmosférické parodie a rozvětveného příběhu se nevyhýbá ani aktuální problematice nezaměstnanosti. Na snímku se navíc podílí místní metalová legenda Messalina (skladba Paura), která pro Lukášovy filmy skládá původní písně. Šest prstů v zeleném je kromě jiného opět poctou žánru 70. Let, zvláště italské kultovní scéně giallo filmů. Horrorwatch vyprodukovalo v krátké době zábavných krváků hned několik a tak se v soutěži objeví ještě jeden jejich kousek, tentokráte s nadpřirozenou tématikou: Amanda.

Tělesný horor nebo upíří klasika?

Josef Choze Blažek, který v loňské soutěži zaujal svým temným hororem o dětech ztrácejících se v záhadném domě bude tentokráte zastoupen starším snímkem Tělo, považovaným některými diváky za událost české exploatační scény. Tělo, jak jinak, zaútočí na divákovy nejtemnější pudy v celé filmové nahotě. Nezávislou hororovou scénu z Brna bude zastupovat vtipná miniatura A strange story – second- Josefova krev variující nestárnou upíří tématiku. Režisér Albert Loprais, známý také jako Al Gore, už podruhé konfrontuje svého typického antihrdinu se světem nadpřirozených sil, tentokráte v prostředí všem důvěrně známém: lékařské ordinaci.

Řeznická škola Norberta Lichého

Okamžiky umělecky náročně ztvárněného děsu se nevyhýbají ani reklamě. Talentovaný mladý režisér Miroslav Ondruš se letos proslavil celovečerním profesionálně natočeným debutem Vendeta. Ještě před tím, ale vypustil do světa filmové hrůzy morbidní postavu řezníka (fenomenální Norbert Lichý z Divadla Petra Bezruče), který nezná slitování, ani s gangstery. Kam až může dojít náruživost třídění v případě řeznické práce, mohou diváci obdivovat u jeho soutěžního snímku Třídilové.

Promluví Caligari?

Vizuálně náročnou lahůdku v podobě černobílého expresionistického kraťasu bude reprezentovat jedinečná pocta němé kinematografii Podivná vražda pana Luciena v Le Café Interperie od nezávislého filmaře Tomáše Pustky. Experiment natočený na černobílou super 8 je tvůrci označen za „první mluvený expresionistický film". Že by Kabinet dr. Caligariho v moderním uploadu!?

Zlo se opět zapotí

„Velmi odporná porota": internetový Svastyk, pornoherec Izzi a satanista Big Boss, bude mít, jak nabídka soutěžních fláků napovídá, hodně nelehký úkol vybrat opravdu ten nej nej nej hororový kousek. Ocelové srdce, vytržené z těla toho nejlepšího hororu a v krvavém pařátu, hlavní festivalová cena patří komu? Zatím nezbývá než věřit, že minimálně aspoň jeden z titulů jim zaručeně nabídne bezesnou noc, Noc hororu a skvělou kombinaci filmové zábavy a big beatu, tak, jak si to užijí všichni, kdo jedinečnou přehlídku filmové hrůzy na Borku v Třinci 29. a 30. června navštíví.

(tuto tiskovou zprávu spáchal samozvaný festivalový prezident Noci hororu Martin Nekromantik Jiroušek, filmový kritik a publicista)

 
II. ročník soutěžní přehlídky studentských, amatérských a nezávislých filmů se zaměřením na horor, tedy filmy vyvolávající děs, hrůzu, strach, napětí ale třeba jen pobavení
mrtvolka

Naši malí milí fanatici, je tady již II. ročník masakroidního festivalu, který i velectěnému poddruhu tvůrců, jež se zaměřují na tento žánr a nebojí se jít se svou staženou kůží na trh, nabízí možnost s dosyta vyřádit . Cílem je zmapovat současnou nezávislou scénu a nabídnou z ní to nejlepší festivalovým návštěvníkům, kteří se po náročném dni plném kvalitní hudby jistě rádi svěří do péče šílenců za kamerou. Proto neváhejte již ani minutu a přihlaste svá vydařená dílka dokud je ještě čas. Ti z vás co si myslí, že nemají co nabídnout, ať rychle zabřednou do hrůzostrašna a popustí žilou trochu fantazie.

PŘIHLÁŠKY

Všichni tvůrci, kteří se chtějí Noci hororu zúčastnit, musí přihlásit své dílo zasláním 2 ks DVD se svým filmem. Uzávěrka přihlášek je 20.5.2012! Z přihlášených snímků budou vybrány tituly, které následně podrobí přísné vivisekci velmi od(p)borná porota.

Pro letošek tuto řezničinu obstarají známé osobnosti rockové scény a hororového polosvěta.

ODPORNÁ POROTA:

porota-martin Big Boss Izzi porota-svastyk
MARTIN JIROUŠEK
prezident festivalu
BIG BOSS
satanaboss
IZZI
pornoherec / jehovista
zombie
SVASTYK
mysterysupervize
  • Na vítězný snímek čeká hodnotná cena – pravé OCELOVÉ SRDCE.
  • Mimo to si i festivaloví fanoušci zvolí svůj film, který získá cenu - (NE)SYMPATIE PUBLIKA.

Stan Metalshop.cz: připraveny jsou přednášky a projekce snímků, které nepostoupily do finále ve speciálním, stylově vyzdobeném stanu, kde se budete cítit jako doma.

 
Metalshop.cz
studnanet
ehf
bmx

Uživatelská sekce